یکی از برنامه های کلان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مهارت افزایی ترکیبی دانشجویان است که در این طرح دانشجویان در کنار برنامه های آموزشی خود در دوره های مهارت افزایی متناسب با علائق و استعداد، منطبق با نیاز بازار کار و استاندارد های شایستگی سازمان شرکت نموده و در انتهای دوره […]

 

یکی از برنامه های کلان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مهارت افزایی ترکیبی دانشجویان است که در این طرح دانشجویان در کنار برنامه های آموزشی خود در دوره های مهارت افزایی متناسب با علائق و استعداد، منطبق با نیاز بازار کار و استاندارد های شایستگی سازمان شرکت نموده و در انتهای دوره تحصیلی علاوه بر اخذ مدرک تحصیلی، گواهینامه مهارت با کد بین المللی را دریافت می نمایند.

این طرح که بنام طرح کهاد نامگذاری شده است، دانشجویان می توانند در این طرح بمدت ۵۴۰ ساعت در دوره های مهارت آموزشی شرکت نمایند.

از اهداف طرح کهاد و مهارت آموزی دانشجویان می توان به ارتقای ظرفیت اشتغال پذیری از طریق اجرای دوره های آموزش فنی و حرفه ای دانش بنیان و مشاغل آینده، توسعه مهارت های کارآفرینی، تربیت کارآفرینان خلاق برای راه اندازی کسب و کارهای نوپا و …. اشاره نمود.

از مزایای طرح مهارت آموزی ترکیبی دانشجویان میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

۱٫امکان جایگزینی دوره های طی شده به عنوان واحد های درسی، کارآموزی و کارورزی

۲. مهارت افزایی دانشجویان بر پایه مهارت های دانش بنیان و مشاغل آینده

۳.بهره مندی مهارت آموختگان از تسهیلات اشتغالزایی

۴.ارتقای شایستگی های فنی و مهارت های نرم دانشجویان برای ورود به بازار کار

۵.مهارت افزایی در خوشه های صنعت، خدمات، کشاورزی و فرهنگ و هنر

به غیر از طرح کهاد، طرح مهارت افزایی دانش آموختگان دانشگاهها و مراکز آموزش عالی تحت عنوان طرح نخلستان در برنامه های سازمان آموزش فنی و حرفه ای است که در این طرح، فارغ التحصیلان دانشگاهی در مراکز آموزش فنی و حرفه ای و آموزشگاه های آزاد، آموزش های مهارتی در حوزه های نوآوری، کارآفرینی یا دانش بنیان را طی نموده و با حمایت مراکز فناوری و نوآوری ، پارک های علم و فناوری، ایده های فراگیران به کسب و کار های نو تبدیل میشود.

از اهداف طرح نخلستان میتوان به ارتقای ظرفیت اشتغال پذیری، طراحی دوره های تخصصی در حوزه های نوآوری، حمایت از زیست بوم نوآوری و کارآفرینی، راه اندازی استارتاپ ها در حوزه ی فناوری های نوین و … اشاره نمود.

از مزایای طرح نخلستان میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

۱.تسهیل صدور گواهینامه صلاحیت حرفه ای برای دانش آموختگان مراکز آموزش عالی

۲.دریافت گواهینامه مهارت منطبق بر استاندارد سازمان بین المللی کار

۳.بهره مندی مهارت آموختگان از تسهیلات خوداشتغالی

۴.صدور مجوز آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد برای مهارت آموختگان در چارچوب شرایط و ضوابط سازمان

۵.تسهیل و حمایت از تشکیل استارتاپ ها و واحد های نوآور مهارتی

بر همین اساس در هشت ماهه اول سالجاری تعداد ۵ مجوز TMC برای دانشگاه های آزاد واحد گچساران، آزاد واحد یاسوج، آزاد واحد دهدشت، دانشگاه فنی و حرفه ای و پیام نور صادر گردید که در این ٨ ماه تعداد۲۲۴ نفر-دوره معادل ۳٨ هزار و ۱۵۹ نفرساعت آموزش های مهارتی را در حرفه های متفاوت فراگرفتند و تلاش می کنیم که دوره هایی برای دانشجویان اجرا گردد که متناسب با شعار سال و اشتغالزا باشد.