رئیس بیمارستان شهید رجایی یاسوج در نشست با اصحاب رسانه گفت: جا دارد یادی کنیم از جمعیت کادر درمان که بصورت شبانه روزی در یک سال و اندی گذشته از جان خود گذشتند و چه آنها که همچنان در حال خدمت هستند. یعقوب پرندوار افزود: اگرچه فرد رسانه ای نیستم ولی کاش این نشست زودتر […]

رئیس بیمارستان شهید رجایی یاسوج در نشست با اصحاب رسانه گفت: جا دارد یادی کنیم از جمعیت کادر درمان که بصورت شبانه روزی در یک سال و اندی گذشته از جان خود گذشتند و چه آنها که همچنان در حال خدمت هستند.

یعقوب پرندوار افزود: اگرچه فرد رسانه ای نیستم ولی کاش این نشست زودتر برگزار می شد زیرا معتقدم به عمل کار برآید و به سخندانی نیست. به عنوان مثال به یاد داریم زمانی که میشل پلاتینی رئیس فیفا بود، شعار نه به فساد را با خودش یدک می‌کشید، مارادونا هم که می‌دانید یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان جهان بود و شعارش نه به اعتیاد بود، اما در آخر عمر معتاد شد و پلاتینی هم به فاسد کشیده شد. بطور کلی عرض کنم که فاصله حرف تا عمل خیلی زیاد است.
وی افزود: به دنیای رسانه علاقه مند هستم زیرا قشر فرهیخته، اهل علم و دانش هستند و دنیا دنیای ارتباطات است.
پرندوار اضافه کرد: بنا به فرمایش پیامبر ما، دلیل بعثت به‌خاطر رعایت مسائل اخلاقی بود و همه جامعه بزرگ خبرنگاری زحمات خود را شبانه‌روز می کشند و در پی تلاش و جمع‌آوری خبر و کار کردن هستند تا بتوانند خبر خوبی را به خورد جامعه بدهند، یا ضعفی را در جایی پیدا کرده و جلوی لرزش را بگیرند، یا این که مستضعفی را جایی پیدا کنند و به جامعه نشان دهند تا به او کمک شود.
وی اظهار داشت: هرجایی حوزه رسانه و ارتباطات ورود پیدا کرد واقعاً مشکل حل شد، یعنی چه بسا بقول مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام در جلسه‌ای در حضور رئیس‌جمهور بودیم این جمله را بیان کردند که چه‌ بسا مدیرانی که سال‌های سال بر مسند مدیریت اند ولی حتی یک‌بار به یک روستای محروم و ضعیف پا نگذاشتند و بی اطلاع هستند، بالاخره هرجایی افراد خوب داریم و بد هم هستند اما نباید بخاطر اندک افراد ضعیف، دیگران را هم زیرسوال برد.
رئیس بیمارستان شهید رجایی یاسوج تصریح کرد: انتظار داریم انصاف، اخلاق و عدالت رعایت شود، اما گاهی هستند کسانیکه زحمات مجموعه اصحاب رسانه را از بین می برند. ممکن است کسی کاری در گوشه ای انجام دهد و شخص موفق و مفیدی هم باشد ولی اگر جایی به هر دلیل عملکرد ضعیفی از سر خستگی یا هر دلیل دیگری انجام داد، نباید کل عملکرد وی را زیر سوال برد و کسی را تخریب کرد، نباید بگذاریم مردم بدبین و ناامید شوند.
وی عنوان داشت: تا جایی مأموریت داریم که می‌توانیم نقد های منصفانه داشته‌باشیم، بر مبنای عدالت، هرجائی کسی کار خوبی انجام داده، چه شهروندی باشد به‌عنوان شخص حقیقی یا حقوق، یا مدیری باشد در جایگاه یک مدیر، بالاخره خوبی‌ها را باید انعکاس و تشریح کرد و دنبال تخریب تنها نباشیم.
پرندوار ادامه داد: اگر اخلاقیات چاشنی کار شود به‌مراتب بهتر و زیبنده تر است و جامعه به سمت خوبی پیش خواهد رفت.
پرندوار تاکید کرد: بعد از سالها انتظار که دولت کریمه مستقر شده و انتظارات نیز از ایشان زیاد است، نه به خاطر دولت بلکه هر کس در هر جایگاهی که قرار دارد، امید است با همگامی مشکلات عارض بر جامعه را رفع کند.
وی اضافه کرد: در خصوص بیمارستان شهید رجایی از ابتدای مهرماه ۹۹ تا کنون که به عنوان یک مسئول وارد شدم، مبنای فکری و کاری را بر اساس خداباوری و شایسته‌سالاری قرار دادم. اگرچه همکاران قبل از بنده نیز زحمات زیادی را کشیدند و معتقدم اگر قرار است جایی مدیریت تغییر کند، باید برنامه متفاوت داشته باشد و تغییر اساسی باشد. چه بسا بیمارستان‌ ما در گذشته مشکلات‌ زیرساختی اساسی داشت، هم در حوزه عمرانی، منابع انسانی و تجهیزات با مشکل مواجه بود، از ابتدای شروع به کار نیز جناب دکتر یزدان پناه و همچنین معاون توسعه کوتاهی نکردند و جناب دکتر روشنفکر نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی هم هر جا نیاز به کمک بود و تماس گرفتیم سنگ تمام گذاشتند.
رئیس بیمارستان شهید رجایی یاسوج افزود: اقداماتی در خصوص حوزه عمرانی که قدمت ساختمان بیمارستان به ۴۰ تا ۵۰ سال می رسد، این بیمارستان مشکل جدی داشت به طوری که موتور ژنراتور قدیمی بود و در زمان نوسانات برق جوابگوی بیمارستان نبود، لذا مبلغ ۴ میلیارد ریال هزینه شد و تا هفته آینده این مشکل مرتفع می‌شود و شروع به نصب موتور جدید می‌کنیم. در خصوص سیستم گرمایشی هم که پوسیده و مستهلک بود مجبور شدیم با هزینه‌ای قریب به ۱۶۰ میلیون تومان به روز رسانی شود، وضعیت فضای فیزیکی بیمارستان نیز بسیار بد بود لذا محوطه سازی انجام شد و قریب به ۵۰ میلیون تومان هزینه بازسازی کردیم. محوطه هواخوری زنان هم مشکلات زیادی داشت و مبلغ ۴۲۰ میلیون تومان برآورد هزینه شده و در حال انجام است.
پرندوار خاطرنشان کرد: این مرکز بیمارستان تخصصی اعصاب و روان است، شیمی درمانی نیز انجام می‌شود و بیماران زیادی از استان‌های همجوار داریم که ۶۰ تخت فعال بوده در حالیکه تا سال گذشته ۲۳ تخت فعال بود و از زمان شروع خدمت و با درخواست ها و مکاتبات صورت گرفته این میزان تخت به ۶۰ عدد تغییر یافت. بخش تخصصی سرطان را نیز داریم که از ابتدای کار این بخش را فعال کردیم اگرچه پشتیبان بیمارستان‌ها در بحث کرونا نیز بودیم اما این بخش را همچنان فعال نگه داشتیم. بخش غربالگری نیز از هفته آینده فعال خواهد شد، بخش سرطان سینه، روده و مثانه هم قرار شد به زودی ارائه خدمت کند. همچنین بخش اتفاقات روانپزشکی و مرکز درمانی ترک اعتیاد را نیز فعال کردیم.
وی افزود: در خصوص هزینه حامل‌های انرژی از جمله آب با توجه به اینکه فضای سبز در بیمارستان داریم و روزانه حجم زیادی آب مصرف شده، هزینه‌های بالایی را بر بیمارستان تحمیل می‌کرد که خوشبختانه طی رایزنی با شهردار شهر یاسوج و همکاری ایشان که جای تقدیر دارد، از انشعاب فضای سبز استفاده کرده و در هزینه‌های جاری صرفه‌جویی چشمگیر شد.
وی اظهار داشت: سیستم فاضلاب محوطه نیز مشکل داشت، در این باره جایی که نیاز بود به فاضلاب شهری وصل شد تا این مشکل نیز رفع شود. در حوزه تجهیزات نیز هر جا نیاز بود اگر چه به صورت متناوب زیر نظر بیمارستان‌های دیگر می بود و به عنوان انبار تجهیزات گاهاً بخش زیادی از وسایل را خالی می کردند و یا به مراکز دیگر فرستاده می شد، یا به صورت امانی واگذار می کردند اما سوابق آنها مشخص نبود، طی این مدت اقدام به بازگشت آنها کردیم تا کمبود تجهیزات نیز رفع شود.
پرندوار با بیان اینکه شیمی درمانی در این مرکز به صورت ۱۰۰ درصد رایگان است، خاطرنشان کرد: شیمی درمانی در این مرکز به جز دارویی که خود بیماران از بیرون تهیه می‌کنند به صورت کاملاً رایگان است و همه خدمات از جمله هتلینگ به صورت مجانی ارائه می‌شود. در خصوص بیماران اعصاب و روان نیز در راستای طرح سلامت و حذف فرانشیز که بر مبنای کاهش هزینه بیمار است، اقداماتی صورت گرفت زیرا این افراد بسیار آسیب پذیر بوده و بیماری آنها پرهزینه است.

وی افزود: هم اکنون مطالبات پرسنلی بیمارستان تخصصی اعصاب و روان شهید رجایی یاسوج به روز است بطوریکه کارانه تا خرداد ماه ۱۴۰۰ ، اضافه کار تا شهریور ماه و مطالبات پزشکان تا فروردین ماه ۱۴۰۰ پرداخت شده است.

رئیس بیمارستان تخصصی اعصاب و روان شهید رجایی یاسوج در خصوص بخش اعصاب و روان زیر ۱۸ سال خاطرنشان کرد: بخش کودک و نوجوان نداریم اما همخ اکنون با همکاری یک پزشک متخصص این قشر را پوشش می دهیم.

پرندوار در خصوص وضعیت کادر درمان و نیروی انسانی تصریح کرد: نسبت به استاندارد تعداد کادر درمانی و نیروی انسانی کمتر است اما تعداد نیروهای خدماتی، درمانی و حراست کافی است و همچنین ۱۰ پزشک شامل، ۵ متخصص اعصاب و روان، ۳ متخصص شیمی درمانی و دو پزشک عمومی نیز داریم.

وی ادامه داد: در مجموع طی سال گذشته ۲۱۹۷ نفر در بخش های روانپزشکی و شیمی درمانی این بیمارستان خدمات دریافت کرده اند که از این تعداد ۱۶۷۲ نفر در زمینه شیمی درمانی و مابقی در حوزه روانپزشکی بوده اند، همچنین در ۶ ماهه نخست امسال ۷۴۲ نفر در بخش شیمی درمانی مراجعه کننده داشتیم و طی این مدت ۲۷۸ نفر مراجعه کننده به اورژانس بیمارستان و ۲۰۲ نفر به مرکز ترک اعتیاد با متادون داشته ایم.

وی در پایان عنوان کرد: قریب به ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان پیش از آغاز به کار بدهی بیمارستان بود، یعنی عملاً با منفی صددرصد تراز مالی روبرو شدیم که در این مدت نیمی از بدهی را حل کردیم، علاوه بر آن میزان درآمد در ماه را چندین برابر افزایش دادیم.