لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد. اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با ایجاد ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی شامل مناطق ویژه اقتصادی لار و فسا در استان فارس، ابرکوه و میبد در استان یزد، زنجان در استان زنجان، گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد، سرو در استان […]

 

لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد.

اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با ایجاد ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی شامل مناطق ویژه اقتصادی لار و فسا در استان فارس، ابرکوه و میبد در استان یزد، زنجان در استان زنجان، گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد، سرو در استان آذربایجان غربی، خواف و قوچان در استان خراسان رضوی، خرم‌آباد در استان لرستان، تاکستان در استان قزوین، شاهین شهر در استان اصفهان و ساوجبلاغ در استان البرز موافقت کردند.

پیگیری برای قرار گرفتن گچساران در لیست مناطق ویژه اقتصادی کشور از مدتها پیش توسط غلامرضا تاجگردون در دستور کار بود که بالاخره در جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد موافقت قرار گرفت.

 

به گزارش پایگاه خبری قلم دنا، صبح روز چهارشنبه ( ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ ) مجمع تشخیص مصلحت به ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی و با حضور اعضا تشکیل جلسه داد که با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی گچساران در این جلسه موافقت شد.

غلامرضا تاجگردون نماینده سابق گچساران و باشت قبل از این برای اینکه گچساران جزء مناطق ویژه اقتصادی شناخته شود، پیگیری و تلاش‌های زیادی کرد.

به گزارش قلم دنا، به نقل از اداره کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در نشستی که با حضور روسای قوای مقننه و قضائیه برگزار شد و تعدادی از اعضای مجمع به صورت مجازی در آن حضور داشتند موضوع مصوبه ایجاد ۸ منطقه آزاد تجاری صنعتی و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی که در مجلس دهم تصویب و پس از مخالفت شورای نگهبان مجدداً بر آن اصرار شده بود برای تعیین مصلحت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه ابتدا گزارش کمیسیون اقتصادی مجمع و روند بررسی‌های مصوبه مورد نظر ارائه شد و سپس نقطه نظرات موافقان و مخالفان و نیز دیدگاه‌های نمایندگان قوه مقننه و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و تجاری به عنوان نماینده قوه مجریه مطرح گردید.

بر اساس این گزارش در پایان و با رأی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری -صنعتی شامل مناطق آزاد تجاری – صنعتی مهران در استان ایلام، سیستان در استان سیستان و بلوچستان، بانه – مریوان در استان کردستان، بوشهر در استان بوشهر، قصر شیرین در استان کرمانشاه، اردبیل در استان اردبیل و اینچه برون در استان گلستان به تصویب رسید.

همچنین اعضای مجمع با ایجاد ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی شامل مناطق ویژه اقتصادی لار و فسا در استان فارس، ابرکوه و میبد در استان یزد، زنجان در استان زنجان، گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد، سرو در استان آذربایجان غربی، خواف و قوچان در استان خراسان رضوی، خرم‌آباد در استان لرستان، تاکستان در استان قزوین، شاهین شهر در استان اصفهان، و ساوجبلاغ در استان البرز موافقت کردند.