معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در نشست کارگروه امور زیربنایی استان که با محوریت زلزله شهر سی سخت و روستا های آن برگزار شده بود گفت: : مدیریت واحد در کنترل وقایع چه در مرحله مقابله و چه در مرحله بازسازی خیلی مهم است و جناب آقای استاندار که این مدیریت […]

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در نشست کارگروه امور زیربنایی استان که با محوریت زلزله شهر سی سخت و روستا های آن برگزار شده بود گفت: : مدیریت واحد در کنترل وقایع چه در مرحله مقابله و چه در مرحله بازسازی خیلی مهم است و جناب آقای استاندار که این مدیریت را بر عهده داشتند به خوبی این مهم را انجام دادند .

وی در ادامه با قدردانی از همه دستگاه های و نیروهای حاضر و فعال در شهر زلزله سی سخت اظهارداشت: باید از همه اعضای ستاد پیشگیری و شورای مدیریت بحران سابق ، از نماینده محترم ولی فقیه در استان که شبانه روز در کنار مردم و دستگاه های خدمات رسان هستند، هم چنین از سپاه و فرماندهان محترم آن، نیروی انتظامی، دستگاه های امنیتی و دستگاه قضایی ،ائمه محترم جمعه، گروه های جهادی و مردمی و دستگاه های زحمت کش خدمات رسان و دولتی نهایت تقدیر و تشکر را دارم .

وی گفت: هم چنین جا دارد از مسئولان و مقامات کشوری و سایر هموطنان و ادارات و نهادهای مردمی و دولتی که در سایر استان ها یا به سی سخت آمدند و یا کمک های شایسته ای داشتند ،تشکر ویژه ای داشته باشم.

حاجی زاده با بیان اینکه تمام اقداماتی که تاکنون با مرارت و تلاش شبانه روزی عزیزان انجام شده است در مرحله مقابله، اسکان، تغذیه و بهداشت بوده است افزود: یک نکته مهم که در این زلزله پیش آمد و قطعا نتیجه لطف خداوند و دعای خیر مردم و خانواده محترم شهدا بود عدم تلفات جانی بود که حضور سریع و به موقع نیروهای اورژانس و مجموعه علوم پزشکی در محل حادثه در این موضوع تاثیر داشته است و نباید از این موضوع غافل شد .

وی با هشدار نسبت به تکرار حوادثی از این دست در استان گفت: اتفاقات این چنینی ممکن است خدای ناکرده باز هم تکرار شود و تکرار این حوادث در دست ما نیست اما لازم است که با مطالعات دانشگاهی و مدیریت در حوزه پیشگیری در این حوزه آماده گی لازم را داشت .

حاجی زاده خواستار ایجاد یک تشکیلات منسجم با حضور اعضای مربوطه بویژه در حوزه مطالعات زمین شناسی شد و بیان داشت: شرایط توپوگرافی استان به گونه ای است که بخش های زیادی از استان بر روی گسل های زلزله قرار دارد و حتما باید در این زمینه اقدام به تهیه طرح پهنه بندی بر اساس مطالعات زمین شناسی نمود و حتی قبل از این موضوع باید طرح جامع تاب آوری در استان تهیه و آماده شود .

معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار کهگیلویه وبویراحمد بر اهمیت طرح جامع آموزش تاکید کرد و اظهار داشت : طرح بعدی که مدیریت بحران باید قبل از طرح های دیگر و با توجه به مسائلی همچون آتش سوزی، سیل و رانش زمین بر روی آن کار کند طرح جامع آموزش است که باید دید ادارات و دستگاه ها در پیشگیری و مقابله و بازسازی در بحران چه میزان آماده گی دارند.

وی با بیان اینکه در پیشگیری هزینه کردن سرمایه گذاری است ، گفت: وقتی زلزله اتفاق افتاد چقدر هزینه ایجاد شد، اما اگر تلفات انسانی پیش آید اصلا قابل جبران نیست و بر همین اساس بنده از دوستان خواهش دارم همه بویژه سازمان برنامه و بودجه کمک کنند که این طرح به نتیجه برسد چرا که در صورت وقوع بحران باید چندین برابر هزینه آموزش هزینه بحران شود .

حاجی زاده در مورد بحران زلزله در سی سخت با بیان اینکه باید سی سخت را بسازیم افزود: استاندار محترم و ما همه در کنار ایشان به همراه دولت و جناب آقای رئیس جمهور که دستور دادند بازسازی باید سرعت گیرد و تا تیرماه کار به انجام برسد و همه ی ما پای کار و در کنار مردم زلزله زده سی سخت هستیم اما نباید از مقاوم سازی و ایجاد تناسب معماری با مقوله گردشگری در سی سخت غاقل شد و در همین راستا باید کمیته ای که تشکیل شده است و اعضای آن مشخص شده اند در کنار بنیاد مسکن به عنوان مجری بازسازی در تمام زمینه های مربوط به زلزله و مدیریت آن سرعت عمل داشته باشد .

وی با یادآوری بحران های طبیعی متعدد در طول هشت سال گذشته در کشور گفت: در این دولت با وجود همه تحریم ها و عدم وصول مطالبات بحران های متعددی داشته ایم و در همه جا بحران ایجاد شد ولی دولت و سایر نهادها در کنار مردم بوده اند و از کمک و یاری رساندن به مردم درگیر با بحران ها از هیچ کوششی دریغ نورزیده اند.

حاجی زاده در پایان بار دیگر خواستار سرعت عمل همه ی دستگاه ها و بویژه مشاور انجام کار در رسیدگی به مشکلات مردم زلزله زده شد.