مشکلات پروژه‌های آبی دارای ردیف ملی و برخی طرح‌های در دست مطالعه کهگیلویه و بویراحمد با حضور مسئولان ارشد دولت و مجلس بررسی شد.   به گزارش پایگاه خبری قلم دنا از یاسوج، مشکلات پروژه‌های آبی دارای ردیف ملی و برخی طرح‌های در دست مطالعه کهگیلویه و بویراحمد با حضور نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای […]

مشکلات پروژه‌های آبی دارای ردیف ملی و برخی طرح‌های در دست مطالعه کهگیلویه و بویراحمد با حضور مسئولان ارشد دولت و مجلس بررسی شد.

 

به گزارش پایگاه خبری قلم دنا از یاسوج، مشکلات پروژه‌های آبی دارای ردیف ملی و برخی طرح‌های در دست مطالعه کهگیلویه و بویراحمد با حضور نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، مهدی روشنفکر نماینده مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، سردار محمد فرمانده فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم انبیاء، تقی زاده خامسی معاون آب و آبفا وزارت نیرو و رئیس شرکت منابع آب ایران و برخی از مسئولان و کارشناسان بررسی شد.

نماینده مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در مجلس شورای اسلامی در این نشست خواستار تخصیص آب در حوزه آبریز کارون بزرگ شد و گفت: سهم ابلاغ شده از طرف وزارت نیرو برای کل استان ۲۳۶ میلیون متر مکعب بوده که جوابگوی نیازهای شرب، صنعت و کشاورزی نیست.

مهدی روشنفکر حداقل نیاز آبی مردم استان از این حوضه را ۸۱۰ میلیون متر مکعب با احتساب نیازهای زیست محیطی و پایداری جریان رودخانه دانست و افزود: تکمیل عملیات اجرایی باقیمانده سد تنگ سرخ و تامین اعتبار مورد نیاز به میزان ۴۵۰ میلیارد تومان ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود مسئولان و متولیان امر نسبت به تامین اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان برای سامانه انتقال و تصفیه خانه شهر یاسوج چاره اندیشی کنند تا مردم این دیار از دولت در ماه‌های پایانی یک خاطره خوش به یادگار داشته باشند.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی خواستار همکاری، همراهی و اقدام وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه در زمینه اخذ مجوز ماده ۲۳ سد سقاوه مارگون شد و بیان کرد: پیگیر اختصاص اعتبار لازم برای طرح‌های در دست مطالعه بخش آب از محل ردیف‌های متفرقه در لایحه بودجه هستیم که امیدوارم منتج به نتیجه شود.

سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم انبیاء نیز در این نشست گفت: قرارگاه در پروژه سد تنگ سرخ نزدیک به ۴۰ میلیارد تومان مطالبات دارد که قول می‌دهیم اجازه تعطیلی کارگاه را ندهیم و همچنان فعالیت اجرایی ادامه داشته باشد.

نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه برای صدور مجوز ماده ۲۳ سد سقاوه تدبیری کنند تا مردم از مزایای این طرح بزرگ بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اینکه امیدوارم با پیگیری نماینده بویراحمد موضوع ماده ۵۶ سد تنگ سرخ از طریق رایزنی با یکی از بانک‌ها به سرانجام برسد، ادامه داد: مجلس شورای اسلامی برای به سرانجام رساندن پروژه‌های عمرانی کهگیلویه و بویراحمد آمادگی همکاری با مجموعه دولت را دارد.

تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبارات سد تنگ سرخ و آبرسانی ۴ شهر دهدشت، سوق، چرام، لنده، پیگیری برای اجرای ماده ۵۶ سد تنگ سرخ از طریق بانک‌ها و موافقت با ماده ۲۳ سد سقاوه از طریق شرکت مدیریت منابع آب ایران و پیگیری از طریق سازمان برنامه و بودجه از جمله مصوبات این نشست بوده است.

به گزارش مهر دنا، مهدی روشنفکر در هفته‌های اخیر در زمینه تعیین تکلیف پروژه‌های عمرانی نیمه تمام در استان کهگیلویه و بویراحمد نشست‌های را با نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و پورمحمدی معالون هماهنگی امور اقتصادی این سازمان داشته است.