مدیر کل ثبت اسناد واملاک استان کهگیلویه و بویراحمد عملکرد هشت ماهه سال ۱۳۹۹ اداره کل و واحدهای ثبتی تابعه استان را جهت اطلاع رسانی وتنویر افکار عمومی تشریح کرد.   به گزارش پایگاه خبری قلم دنا به نقل از روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کهگیلویه و بویراحمد، زمان خوب […]

 

مدیر کل ثبت اسناد واملاک استان کهگیلویه و بویراحمد عملکرد هشت ماهه سال ۱۳۹۹ اداره کل و واحدهای ثبتی تابعه استان را جهت اطلاع رسانی وتنویر افکار عمومی تشریح کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری قلم دنا به نقل از روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کهگیلویه و بویراحمد، زمان خوب در خصوص عملکرد اداره کل ثبت اسناد و املاک استان نسبت به ثبت اراضی ملی گفت: طی یکسال اخیر جلسات متعددی با ادارات و نهادخوبهای مرتبط با زمین و مسکن در استان برگزار شده است که از جمله مصوبات جلسات با ادارات مذکور را می‌توان به الزام ادارات به رقومی نمودن نقشه اراضی ملی و تبدیل آنها به اسناد کاداستری، رقومی نمودن تمامی نقشه‌های مربوط به اداره کل راه و شهرسازی و ارائه آن جهت جانمایی به ادارات ثبت و پیگیری جهت تحقق سهمیه صدور اسناد دولتی و ملی در سال جاری توسط دستگاه‌های ذیربط اشاره کرد.

خوب تصریح کرد: با توجه به اینکه طرح محافظت از اراضی دولتی و ملی در دستور کار این سازمان قرار دارد در این راستا برای صیانت از اراضی ملی و دولتی استان کهگیلویه و بویراحمد در هشت ماهه سال جاری ۳۰۹ قطعه با مساحت ۷۹۰ هزار هکتار در سامانه کاداستر تثبیت شده است که مجموعا ۵۴ درصد از کل اراضی ملی در سامانه کاداستر تثبیت شده است و توانستیم با تلاش جهادی همکاران رتبه سوم کشور را در این حوزه کسب کنیم.

وی گفت:تعداد اسناد صادره اراضی دولتی در هشت ماهه سال جاری ۹۸۵ سند بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۵۵۹ سند بوده رشد ۷۶٫۲ درصدی را نشان می دهد.

خوب اظهار داشت: در هشت ماهه سال جاری ۴۸۶ سند مالکیت مرتبط با مسکن مهر صادر گردیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۶۰ سند مالکیت بوده است ۷۱۰ درصد رشد داشته است .

وی گفت: همچنین ۷۷۴ سند قانون ساماندهی در راستای حمایت از تولید و عرضه مسکن در سال جهش تولید صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که تعداد ۶۱۸ سند بوده است رشد ۲۵٫۲ درصد را نشان می دهد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در هشت ماهه امسال تعداد۱۴ هزار و۲۳۱ جلد سند مالکیت کاداستری در استان صادر شده است.

حوزه بازرسی و ارزشیابی عملکرد:
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان به دیگر آمار و فعالیتهای این اداره کل اشاره کرد و افزود: در هشت ماهه سال جاری در راستای سلامت اداری ۴۳ مورد بازرسی از واحدهای ثبتی ، ۱۵۳ مورد بازرسی از دفاتر اسناد رسمی ، ۱۲۴ مورد از دفاتر ازدواج و ۸۸ مورد بازرسی نیز از دفاتر طلاق انجام گرفته است که در تمامی موارد بیش از ۱۰۰ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان میدهد.

حوزه اجرای اسناد رسمی:
وی تعداد پرونده های مختومه هیاتهای نظارت در هشت ماهه سالجاری را ۹۸ پرونده عنوان کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۴٫۹ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان خاطر نشان کرد: ادارات اجرایی ثبت و به تعبیر دیگر دادگستری های کوچک در داخل واحدهای ثبتی نقش تاثیر گذاری در کاهش مراجعات افراد به دستگاه قضایی دارند.

وی گفت: ادارات اجرای ثبت اسناد و املاک همچنین به لحاظ توان و قابلیت ها و پتانسیلی که دارند علاوه بر آن وظایف و ماموریت هایی که برای آنها تعریف شده است این ظرفیت را دارند که بتوانند سهم قابل توجهی در امر قضا زدایی در کشور داشته باشند.

وی افزود: در بحث تشکیل پرونده های اجرایی در ادارات ثبت اسناد و املاک شهرستان های استان کهگیلویه و بویراحمد در هشت ماهه سال جاری ۱۴۹۲ فقره پرونده تشکیل و از مجموع پرونده های تشکیلی در سال جاری و پرونده های باقیمانده از ادوار گذشته ۲۳۹۸ پرونده مختومه شده است که نسبت مختومه سازی به تشکیلی ۱۶۰ درصد افزایش داشته است که این نسبت در مقایسه با سال گذشته افزایش ۹۷ درصدی را نشان می دهد.

خوب گفت: میزان وصول مطالبات بانک ها از بدهکاران بانکی از طریق اجرای ثبت در هشت ماهه امسال رقمی معادل ۷۹۸ میلیارد و ۱۸۳ میلیون و ۵۴۶ هزار و ۴۸ ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۹ درصد افزایش داشته است.

وی در خصوص تعداد مزایده های برگزار شده در راستای تکالیف قانونی اجرای مفاد اسناد رسمی در هشت ماهه سال جاری را ۵۲ مزایده عنوان کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۶٫۱ درصدی را نشان می دهد.

حوزه مکاتبات مکانیزه و استعلامات الکترونیکی:
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در هشت ماهه سال جاری تعداد ۱۰ هزار و ۹۹۶ استعلام الکترونیک به دفاتر اسناد رسمی پاسخ داده شده که نسبت پاسخ کمتر از دو روز در سال جاری ۹۷٫۳ درصد بوده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲٫۱ درصد رشد داشته است.

خوب افزود: طی این مدت تعداد خلاصه معاملات الکترونیک ثبت شده ۹ هزار و ۸۷۴ مورد بوده است که درصد ثبت کمتر از دو روز ۹۹٫۳ درصد بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه در هشت ماهه سال جاری تعداد ۶۸۰۱ استعلام به مراجع قضایی پاسخ داده شده که تعداد استعلام پاسخ داده شده کمتر از دو روز ۹۴ درصد بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱٫۱ درصد رشد داشته است.