سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، پیش از ظهر امروز در نشست با خبرنگاران بهترین کار در دنیا را پیشگیری دانست و اظهار داشت: امروز طرحی از طرف مرکز بهداشت با عنوان “هر خانه یک پایگاه سلامت” در حال پیگیری بوده و سعی بر آن داریم که هدف گذاری را روی […]

 

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، پیش از ظهر امروز در نشست با خبرنگاران بهترین کار در دنیا را پیشگیری دانست و اظهار داشت: امروز طرحی از طرف مرکز بهداشت با عنوان “هر خانه یک پایگاه سلامت” در حال پیگیری بوده و سعی بر آن داریم که هدف گذاری را روی هر فرد یک پایگاه سلامت را داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری قلم دنا به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، دکتر محمد مهدی بانشی، افزود: در سال ۹۵ جمعیت ثبت شده در سامانه سلامت (سیب) ۷۳۰ هزار در استان بوده، که از طریق ۳۵۰ خانه بهداشت، ۷۰ مرکز جامع سلامت و ۱۲ مرکز شبانه روزی خدمات دریافت می‌کنند.

وی تصریح کرد: از سال گذشته تا کنون جامعه با دو چالش آنفولانزا و کوئید ۱۹ روبرو است، آنفولانزا در هر ۱۰ سال یکبار و بیماری مثل کرونا هم هر ۱۰۰ سال یکبار اتفاق می‌افتد که هر دو مورد پشت سرهم اتفاق افتاد که عملکرد خوبی در دو مورد داشته‌ایم.

دکتر بانشی با اشاره به اینکه مهمترین هدف ما این است که افراد از زیر چتر خدمات بهداشتی خارج نشوند، افزود: در سال ۹۷ تعداد افرادی که یکبار از مرکز بهداشت خدمات دریافت کرده‌اند ۳۶۸ هزار نفر و در سال ۹۸ این آمار به ۴۴۵ هزار نفر رسید، تعداد افراد دریافت کننده خدمت در سال مهم است چرا که اعتبار که از مرکز اختصاص داده می شود مطابق با این آمار پرداخت می‌شود.

وی گفت: در سال ۹۷ تعداد خدمات ارائه شده در استان بیش از هفت میلیون و ۵۶۰ هزار مورد و در سال ۹۸ تعداد این خدمات به ۸۶ میلیون و ۱۹ هزار رسید.

وی عنوان کرد: در پنج ماهه اول سال ۹۹ جمعیتی که یکبار خدمت را از مراکز بهداشتی دریافت کرده‌اند ۴۲۴ هزار نفر بوده‌اند که این تعداد ۹۵ درصد از جمعیت ثبت شده در سامانه بوده و تلاش داریم این آمار تا آخر شهریور به ۱۰۰ در صد برسد.

رئیس مرکز بهداشت استان ادامه داد: در برنامه‌های خود پایش‌های سه ماهه را داریم، در این پایش‌ها کیفیت عملکردها از طرف تیم‌های بهداشتی و درمانی بررسی می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: کووید ۱۹ و چنین اپیدمیهایی هر ۱۰۰ سال یکبار در جهان اتفاق می‌افتد، ویروس کرونا دیدگاه‌ها را در جهان تغییر داد و همه جوانب زندگی در جهان را تحت تاثیر قرار داده است، برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب نیاز به زمان داریم.

دکتر بانشی با بیان اینکه مهمترین هدف برای ما کنترل و مدیریت وضعیت کنونی برای رسیدن به نتیجه مطلوب است، تصریح کرد: تجربه نشان داده زمان رسیدن به واکسن در موارد حاد بین ۵ تا ۱۲ سال و میانگین هفت سال بوده است و این زمان قطعاً با پیشرفت علم و تکنولوژی کوتاه تر خواهد شد، اما آنچه که مسلم است رسیدن به واکسن زیر یکسال بعید است.

وی با اشاره به اینکه برای به نتیجه رسیدن یک واکسن مراحل متعدد و زمانبری لازم است، بیان کرد: بهترین راه درمان تا رسیدن به یک نتیجه مطلوب پیشگیری است.

وی افزود: کشورهایی بودند که با تکیه بر اقتصاد خود توانستند با ایجاد محدودیت‌ها تقریباً گام‌های موفقیت آمیزی را بردارند، اما کشور ما با توجه به تحریم‌ها و فشار اقتصادی نمی توانست محدودیت‌های زیادی را به اجرا بگذارد.

بانشی خاطرنشان کرد: برای به اجرا گذاشتن محدودیت‌ها باید دو عامل را مد نظر داشت یکی عوامل اقتصادی و دیگری زمان ماندگاری موضوع است.

وی یادآور شد: ما باید بگیریم که در کنار کووید ۱۹ زندگی کنیم، چون از کووید ۱۹ شناخت درستی نداشتیم تصمیم گیری برای مقابله با آن مشکل بود.

وی گفت: بروز و تعداد مبتلایان در استان یک و نیم برابر میانگین کشوری بوده ولی تعداد مرگ و میرها در استان نسبت به کشور وضعیت مطلوبی دارد و این مهم بخاطر مراقبت با کیفیت از مبتلایان بوده است.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج عنوان کرد: هر وقت تجمعات و مراسمات زیاد شوند باید در روزهای بعدی حداقل هفت روز بعد شاهد افزایش مراجعات و در پی آن افزایش تعداد بستری‌ها، موارد مثبت، موارد بستری در آی.سی.یو. و افزایش مرگ و میرها باشیم.

وی اظهار داشت: در استان ما بخاطر فرهنگ حاکم مراسمات فوت با جمعیت بالا صورت می گیرد و معمولاً مراسمات عروسی را در فصل تابستان برگزار می‌کنند، با توجه به اینکه ماه محرم از ابتدای شهریور شروع شد، زمان جشن‌های عروسی یک ماه جلوتر افتاد و در مرداد ماه با افزایش جشن‌های عروسی روبه‌رو بودیم و به همین خاطر معتقدیم با گذشت زمان معمول در اواخر شهریور و مهرماه با شرایط خطرناکی روبرو باشیم.

دکتر بانشی در پایان خاطر نشان کرد: در حال حاضر شهرستانهای بویراحمد، کهگیلویه، چرام، لنده در وضعیت قرمز هستند و منطقی ترین راه رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.