مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: هر تعداد نیروی مشغول به کار در تعاونی های استان که هیچگونه پوشش بیمه ای ندارند توسط این صندوق بیمه می شوند و از مزایای آن بهره مند خواهند شد. عیسی کریمی در گفت و گو با خبرنگاران اظهارداشت: تفاهم نامه ای بین […]

 مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: هر تعداد نیروی مشغول به کار در تعاونی های استان که هیچگونه پوشش بیمه ای ندارند توسط این صندوق بیمه می شوند و از مزایای آن بهره مند خواهند شد.

عیسی کریمی در گفت و گو با خبرنگاران اظهارداشت: تفاهم نامه ای بین امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق بیمه روستائیان و عشایر منعقد شده است.

وی افزود: هدف از امضای این تفاهم نامه که بیش از یک ماه از آن می گذرد، این است که امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بتواند از ظرفیت صندوق بیمه روستائیان و عشایر برای حمایت از تعاونی ها در سطح کشور و به تبع آن در استان ها استفاده کند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: با این رویکرد حمایت بیمه ای که دولت از بخش تعاون ها دارد تحقق می یابد و صندوق بیمه روستائیان و عشایر به دنبال آن است که خدمات دولت و نظام به این قشر ارائه شود.

کریمی ابراز داشت: بخش بیمه ای تا حد زیادی کمک کار تعاون گران خواهد بود و بر اساس این تفاهم نامه صندوق  بیمه روستائیان و عشایر در کنار تعاون گران خواهد بود.

وی عنوان کرد: ۷۰ درصد حق بیمه نیروهای کار در تعاونی ها را دولت پرداخت خواهد کرد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد:این نیروها با پرداخت حداکثر ۶۰۰ هزار تومان و حداکثر یک میلیون و ۵۹۶ هزار تومن یعنی ماهانه ۵۰ هزار تومان یا با ۱۳۳ هزار تومان از مزایای این بیمه برخوردار می شوند.

کریمی اضافه کرد: این افراد بیمه شده دفترچه درمان دارند و حتی صندوق درصدد اجرای بحث بیمه تکمیلی آن ها است.

وی تاکید کرد: بحث بازنشستگی یکی از اهداف مهمی است که در این تفاهم نامه دنبال شده است.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: به گونه ای که افرادی که در تعاونی ها کار می کنند همچون کارمندان دولت بازنشسته می شوند.

کریمی افزود: یکی دیگر از اهداف این تفاهم نامه موضوع مستمری از کارافتادگی است، چنانچه برای یک نیروی کار در تعاونی بیماری یا حادثه ای رخ دهد و منجر به از کارافتادگی وی شد، حقوق بگیر می شود.

وی بیان کرد: همچنین اگر برای بیمه شده در تعاونی حادثه ای رخ دهد و فوت کند چنانچه زن باشد فرزندان اش می توانند از حقوق و مزایا بهره مند شوند و چنانچه مرد باشد خانم و فرزندانش از حقوق و مزایا بهره ببرند حتی اگر یک سال بیشتر هم بیمه پرداخت نکرده باشند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: راه اشتغال از تعاونی هاست و چنانچه می خواهیم مشکل اشتغال رفع شود باید تقویت تعاونی ها در دستور کار قرار گیرند.

کریمی ادامه داد: چنانچه جوانانی که در تعاونی ها عضو هستند بیمه شده این صندوق باشند اگر در اداره یا نهادی بیمه شده اصلی شدند می توانند به عنوان سابقه کار بیمه خود را انتقال دهند.

وی تصریح کرد: صندوق آمادگی دارد همه کسانی که سن بالای ۱۸ سال و زیر ۵۰ سال است، بدون قید سایر شرایط تحت پوشش قرار می گیرند و از مزایای این صندوق بهره مند شوند.

مسوولان بیمه روستایی و عشایر کهگیلویه و بویراحمد امید دارند تا با افزایش شمار کارگزاری های عضوگیری و افزایش میزان دریافتی بازنشستگان،مستمری بگیران و از کارافتادگان در دولت سیزدهم بیمه اجتماعی جامعه هدف در استان گسترش یابد.

تاکنون تنها ۲۷ هزار و  ۵۰۰ در کهگیلویه و بویراحمد زیرپوشش صندوق بیمه روستایی و عشایر قرار گرفته اند.

۲ هزار و ۲۸۴ طرح تعاونی فعال و در دست اقدام در استان کهگیلویه و بویراحمد فعالیت می کنند و فرصت های شغلی ایجاد شده به واسطه این تعداد طرح ۲۳ هزار بوده است.

در مدت یک سال اخیر ۴۴ تعاونی در بخش های مختلف در این استان ایجاد شده اند.

استان ۷۲۶ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد دارای ۹ شهرستان، ۱۷ شهر و حدود یکهزار و ۶۷۰ روستای دارای سکنه است