معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: همه دستگاه‌ها برای راه‌اندازی مجدد کارخانه قند یاسوج همت کنند. سید احسان عسکری در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، تولید و اشتغال را سیاست دولت سیزدهم و خط قرمز مسئولان دانست و گفت: رویکرد مسئولان استان به ویژه در حوزه اقتصادی کمک به […]

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: همه دستگاه‌ها برای راه‌اندازی مجدد کارخانه قند یاسوج همت کنند.

سید احسان عسکری در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، تولید و اشتغال را سیاست دولت سیزدهم و خط قرمز مسئولان دانست و گفت: رویکرد مسئولان استان به ویژه در حوزه اقتصادی کمک به پایداری واحدهای تولیدی و صنعتی با حل مشکلات آنها است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد در خصوص دستور کار این نشست که به بررسی آخرین وضعیت کارخانه قند یاسوج اختصاص داشت گفت: همه ادارات از دستگاه قضایی گرفته گرفته تا سازمان صمت برای برطرف کردن موانع پیش‌روی کارخانه قند تلاش و همت کنند.

وی با بیان اینکه تاکنون اقدامات زیادی برای راه‌اندازی و آغاز فعالیت کارخانه انجام شده افزود: کارخانه با سه مشکل مواجه است بدهی ۲ میلیاردی گاز از سال ۹۳ تا کنون به دلیل دیرکرد و جریمه به ۸ میلیارد تومان افزایش یافته که تا پایان تیر امسال ۲ میلیارد اصل بدهی پرداخت شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: برای ۶ میلیارد بدهی باقی مانده کارخانه، شرکت گاز استان با شرکت ملی گاز و همچنین ستاد کشوری تسهیل و رفع موانع تولید مذاکره کند تا مبلغ باقی‌مانده مشمول بخشودگی یا تقسیط قرار گیرد.

وی به بدهی کارخانه قند به تامین اجتماعی اشاره و عنوان کرد: کارخانه بابت بیمه کارگران ۸۸۰ میلیون تومان به تامین اجتماعی بدهکار است که ۲۵۶ میلیون تومان از این مبلغ مربوط به بیمه مشاغل سخت و زیان‌آور است که باید پرداخت شود و مابقی در ۳۶ قسط به تامین اجتماعی پرداخت شود، ضمن اینکه بعد از پرداخت بدهی، سازمان تامین اجتماعی حساب‌های بلوکه شده کارخانه را رفع انسداد کند.

معاون اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به بدهی مالیاتی کارخانه قند بابت ارزش افزوده، مالیات بر حقوق، مالیات بر مسکن و سایر موارد گفت: میزان بدهی مالیاتی کارخانه تعیین و در خصوص پرداخت آن تصمیم‌گیری شود.

عسکری به وضعیت ۱۲۰ خانه سازمانی کارخانه قند اشاره و یادآور شد: طی این سال‌ها کارگران اجاره و پول آب و گاز و برق را پرداخت نکردند که هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود.

اما طبق اعلام عضو هیئت مدیره کارخانه قند که در جلسه حضور داشت، افتتاح اولیه کارخانه دی ماه سال جاری و افتتاح نهایی اردیبهشت ۱۴۰۲ خواهد بود.