به گزارش پایگاه خبری قلم دنا، صبح امروز سرپرست و مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه با آیت الله حسینی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در مرکز استان دیدار کردند. نماینده ولی فقیه در مرکز استان در این دیدار گفت: حفظ و حراست از منابع طبیعی و […]

به گزارش پایگاه خبری قلم دنا، صبح امروز سرپرست و مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه با آیت الله حسینی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در مرکز استان دیدار کردند.

نماینده ولی فقیه در مرکز استان در این دیدار گفت: حفظ و حراست از منابع طبیعی و جنگل ها یک وظیفه عمومی است، تلاش های سازنده کارکنان منابع طبیعی و آبخیزداری در جهت حفظ و حراست از منابع ملی و مراتع و جنگل ها موجب مصون ماندن انفال از تعرض سودجویان خواهد شد.

 

آیت الله حسینی افزود: بهار نشانه ای از قدرت خداوند است و همه باید در حفظ طبیعت که نشانه ای روشن از خلقت بی نظیرخداوند است تلاش کنیم و این نیازمند یک فرهنگ سازی عمومی است.

آیت الله حسینی بیان داشت: توجه به کارهای بسیار شایسته ای که در عرصه منابع طبیعی و جنگل در استان انجام شده لازم است آگاهی و فرهنگ سازی مردم در خصوص حفظ و حراست از منابع خدادادی بیش از گذشته انجام شود.

 

نماینده ولی فقیه با تاکید بر اینکه درختان ریه‌های زمین محسوب می‌شوند و نقش تاثیرگذاری در زندگی ما ایفا می‌کنند اذعان کرد: ما حق درختان را ادا نکردیم؛ زمین ۷۰ سال تلاش می کند که یک درخت بلوط را به ثمر برساند که از آن بتوان استفاده کرد اما حرص و طمع انسانها این نعمت خدادادی را از بین می برد.

 

آیت الله حسینی با اشاره اینکه کهگیلویه وبویراحمدسرزمین گنج است و رنج، گفت: در استان کهگیلویه و بویراحمد نعمت الهی فراوان است از روان اب ها تا جنگل ها اما تاکنون آنگونه باید نتوانستم از این نعمات استفاده کنیم.

در ادامه این جلسه جاودید بخت سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری و طرح کاشت گیاهان دارویی از اقدامات بسیار مهم در راستای حفاظت از منابع طبیعی بوده و منطقه تنگ سرخ به عنوان پایلوت گیاهان دارویی است، در حال حاضر سایر شهرستان‌ها خواستار اجرای این طرح هستند.

جاوید بخت افزود ؛جنگل های حوزه زاگرس دچار آفت برگخوار بلوط شده است با پیگیری های بجد استاندار مرکز استان وطی جلسه ای که بامعاون اول رئیس جمهور داشتند مقرر گردید مبلغ ۲۰میلیار تومان پیش بینی شده برای ازبین بردن این آفت از ازنماینده ولی فقیه و سایر دستگاه اجرایی تقاضامندیم هرچه سریع تر این اعتبار را موردتخصیص قراردهند تا هرچه سریع تر از رویش این آفت جلوگیری کنیم.

او با بیان اینکه عملیات مبارزه با پروانه برگ خوار سفید بلوط با محلول پاشی و با استفاده از محلول BT است ادامه داد: در جنگل‌ های این مناطق از روش محلول‌ پاشی استفاده می‌شود که سازگار با محیط زیست است و ضرر و زیان برای موجودات و محیط زیست ندارد.

جاوید بخت اضافه کرد: امسال درختان بلوط منطقه چهار راه گشین، تلخاب بیدک، تلخاب میرعلی بخش، پنبه‌ زار، نارگ موسی، تلچگاه، آبدگاه، ملیتم و کوه دهک دچار آفت پروانه برگ خوار سفید شدند.

سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: این مبارزه تا مرداد ماه امسال ادامه دارد و در حال حاضر با محلول پاشی تا حدودی از پیشروی این بیماری به خوبی جلوگیری خواهد شد.