این ها اگر هنر سیاست ورزی دکتر روشنفکر نیست پس چیست و از کجا آمده اند!؟

تا کجا با هر جنون طبعی طرف باید شدن/ پاسخی به مطلب «روشنفکر و خواب زمستانی مستمر

بسمه تعالی

قال الله فی محکم کتابه: وَلاَ تَلْبِسُواْ الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ وَتَکْتُمُواْالْحَقَّ وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ :و حق را با باطل نیامیزید! و حقیقت را با اینکه مى ‏دانید کتمان نکنید (بقره: ۴۲)

قلم دنا:  درست در روزهایی که بولتن های خبری از اقدامات عمرانی و طرح های مبتنی بر توسعه مناطق مختلف شهرستان بویراحمد، در کنار طرح های ارزشمند ملی نظیر طرح رتبه بندی معلمان درمجلس پر شده است، عده ای که گویی از کهف برخاسته اند، و هنوز رختخوابشان گرم است، بیخبر از همه جا بر طرح های ملی توسعه و عمران استان خرده می گیرند.عده ای که درتوهم خویش، تنها به منصب فرمانداری و استانداری قانعند اینک که از همه جا نومید شده اند، گاه با اسامی مستعار، و گاه با تحریک نویسنده ای ناعادل و نابینا ، رکت لفظ خود را به نام نقد به رسانه های متعدد سرازیر می کنند.اما دکتر روشنفکر را هیچ گاه به این اهالی خدعه ونیرنگ نیازی نبود، آنان که از هر سو که باد وزید قبله دیگرگون کردند، امروز بر ماآشکار گشت که دوست کیست و دشمنی دشمن از چیست. این اهانت نامه ها را عاقلان، نقد نمیخوانند، و نُصح نمی دانند، و صدالبته دکتر روشنفکر از فردوسی آموخته:

ســخــن چـیـن و بـی‌دانـش و چـاره‌گـر          نــبــایــد کــه یــابــد بــه پـیـشـت گـذر

ز نــــادان نـــیـــابـــی جـــز از بـــتـــری          نــگــر ســوی بــی‌دانــشــان نــنــگـری

چـنـان دان کـه بـی‌شـرم و بـسیارگوی          نـــبـــیـــنـــد بــه نــزد کــســی آب‌روی

خـــرد را مــه و خــشــم را بــنــده‌دار          مـــشـــو تـــیــز بــا مــرد پــرهــیــزگــار

امروز متنی سرشار از بغض و کینه را در یکی از سایت های استانی دیدم که جز وهن نامه نام دیگری نمی توان برایش متصور بود. .در این متن بدخویی چنان آشکار بود که نیازی به ذکر مثال نباشد، لیکن از آن جا که نویسنده به خود اجازه داد به جای تمام مردم شریف شهرستان های بویراحمد، دنا و مارگون فکر کند و به جای آنهاتصمیم بگیرد.حتی به این مردم اصیل و فهیم می تازد که چرا همچون وی نمی اندیشند، از ایشان می پرسد چرا سکوت کرده اید؟ اما از خود نمی پرسد سکوت در برابر چه؟ در برابر این موفقیت های متعدد؟ در برابر این همه طرح های عمرانی؟ در برابر اقدام برای راه اندازی قطب صنعت استان؟
نویسنده اگرچه عنوان نویسنده را تنها به جبر و ناگریزی این جوابیه ذکر می کنم؛ و گرنه آنکه در این فضای پرالتهاب سیاسی واجتماعی، که بحرانهای درونی ماهیت نظام مقدس را تهدید می کند، این گونه هیزم بر آتش نهفته در خاکستر نمی ریزد، گرچه می دانیم این عده با همین نظریه پردازیشان، بر آنند تاالتهاب اصفهان را به یاسوج بکشانند. در پشت بلوایی که در حال تدارک آن هستند تنها بدخواهان نظام و هواداران منافقین سنگر می گیرند تا یاسوج را به صحنه تقابل مردم و پلیس مبدل سازند، منافقان از دل کینه هایی که این عده با بهانه سرختر از سد تنگ سرخ در سر دارند،می آیند، تا شهر را از بی شرمی شان سرخ کنند، اما آیا آن لحظه آنها که خود را در پس پرده مخالفت ها و بلواسازی ها پنهان کرده اند، جوابگوی این آشوب و نفاق خواهند بود؟
آنان که به ناحق و تنها بر اساس توهم خود برترانگاری خویش، و نیز سندرم بلاهت سیاسی، که متاسفانه سالهاست بدان دچارند، دوره دکتر روشنفکر را دوره تناقضات می نامند. گویی قادرند در پشت واژه های سنگین، بی دانشی و سبک مغزیشان را پنهان می کنند؟ اگر از ایشان پرسیده باشی کدام تناقضات نمی دانند منظورشان چه بوده؟ اصلا در کدام حال و هوا بوده اند، که این واژه را نوشته اند. به راستی کدام تناقضات؟ آنچه مسلم است تناقض نه جرم است نه دلیل بر ضعف. شاید تناقض، همان دست ارادتی است که هنوز هم وقتی دکتر روشنفکر را می بینید، روی سینه هایتان می افتد؟
و نویسنده، به خود اجازه می دهد، که دایره توهماتش را گسترده تر کند این بار در مورد مردم بزرگوار شهرستان های بویراحمد، دنا و مارگون چنین تخیلی را به قلم می آورد که گویی از دکتر روشنفکر خسته و ملولند، بی شک آن نویسنده عزیز بی تمیز، از رنج این شهرستان ها برنیامده، از ژرفای غیرت و تعهد مردم این دیار خبر ندارد. اگر حتی با یکی از روستاها ولو در حد سلامی در رفت و آمد و تعامل بود، اینگونه به تخیل و توهم روی نمی آورد. به مصداق سخن «الجاهل یزعم و العاقل یفهم، تنها به زعم و گمان پرداخته و صد البته می داند این کارنامه هاست که سخن می گویند، نه کباده کشی در چاله میدان ها. کارنامه ای که ضعیف قلمداد کرده ای، همان کارنامه ای است که از حسادت آن، اینگونه برافروخته شده اند. «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد» یادمان باشد که روشنفکر ذلت سالیان گذشته را آرام آرام به عزت مبدل نمود و مرکز استان را به جایگاه واقعی خود در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های کلان استان برگردانید سفرهای متعدد جهت افتتاح و کلنگ زنی طرح ها در جای جای بویراحمد عزتمند ومناطقی همچون زیلایی، جلاله ، سادات محمودی ،مارگون ، تنگ تامرادی ،تنگسرخ، بابکان ، دیلگون ، کبگیان و دشتروم و استقبال چشمگیر مردم منطقه تنها نشان از عمق محبت مردم به نماینده خدوم خویش داشته است.
و اما نویسنده وهن نامه، باز هم سخن از سد به میان آورده است و درخاتمه خود را در جایگاه اهل فن دیده، چنین اظهار فضل نموده:«اگر ضررهایی که سد در آینده به بویراحمد، دنا و مارگون تحمیل خواهد کرد بیشتر از منافع آن باشد باید اجرای سد را متوقف کرد حتی اگر تاکنون میلیاردها تومان هزینه در پی داشته است!!!» این سخن چنان کودکانه است که ارزش پاسخ ندارد اما چون اصل را بر شفاف سازی و پاسخ دادن به شبهات گذاشته ایم، به ذکر این نکته اشاره رواست که سد تنگ سرخ، پاسخی است بر نیازهای آبی و تأمین آب شرب و کشاورزی حوزه بویراحمد، از امروز تا چند دهه آینده. و نیز شاید در قاموس این منتقدان بی سواد چنین امری رایج بوده باشد که طرحی را آغاز کنند و بعد دریابند که کاربری دارد یا خیر؟ هزینه کردِ آن مقرون به صرفه است یا خیر؟ ولی اینک ما از این نویسنده یک سوال داریم، وقتی نسبت به منافع و مضرات سد تنگ سرخ این قدر بی اطلاعید، و حتی نمی دانید هزینه های جاری به صرفه است یا نه، بر اساس کدام دانش راجع به سد اظهار فضل می کنید؟ آیا این سخنان شما هدفی جز ایجاد تشکیک و تشتت در ذهن مردم و اذهان عموم دارد؟ و اما در پاسخ به سوالات هتاکانه نویسنده، که نوشته:
سوال این است: «آیا ایشان در تراز یک نماینده مجلس می‌باشد؟آیا توانست به شعار بازگشت به مردم جامعه عمل بپوشاند…»البته خوب بود نخست تراز نماینده را تعیین می کردید، اگرچه تردیدی نیست که این کار را نخواهید کرد زیرا اولا از آنچه گفته اید سر سوزن اطلاعی ندارید و گرنه می دانستید، داشتن تراز نمایندگی یا نداشتن آن، از دید مجالس محترم شورای نگهبان و شورای اسلامی و نهادهای ذیربط پنهان نمی ماند و اگر کسی را در ترازنامه خادمی ملت نمی دیدند صلاحیتش را برای نمایندگی و وکالت مردم ایران اسلامی تایید نمی کردند. ثانیا بخش دوم تراز نماینده بعد از دوره کاری ایشان مشخص می گردد. اما اگر تراز را معرفی می کردید بر اساس آن، ماهیت خود را زیر سوال می برید که سبب اثبات این مساله بود که کسانی که تو را به نوشتن این وهن نامه تشویق کرده اند، در کجای ترازنامه انسانیت و عدالت قرار می گرفتند.
و در مورد شعار بازگشت به مردم، اگر بازگشت به مردم انتصاب شما در قامت مدیر برجسته ای در استان است خیر. اما اگر بازگشت به مردم آن است که به دورافتاده ترین مناطقی که در این چهل و دو سال، هیچ گاه رنگ ماشین ندیده اند، جاده آسفالته بردن، و نیز لوله کشی آب و گازرسانی و برق رسانی و نصب دکل های مخابراتی و اینترنت پر سرعت و اعتبارات خارج از شمول بیش از ۲۳۰۰میلیارد ریالی محرومیت زدایی و جذب اعتبار ۲۳۰۰میلیارد ریالی سد تنگسرخ در اوج تحریم های ظالمانه برای روستاهایی که سالهاست زنان و دخترانش، با وضعی اسفناک که هر انسان باوجدانی را به گریه می انداخت، مشک بر گرده خود و چارپایشان می گذاشتند و پس از طی چند کیلومتر سنگلاخ، به چشمه می رسیدند و باز با همان سختی ها آب را به خانه می بردند و یا شاید شعار بازگشت به مردم همان طرح های ارزشمندی است که در مجلس به نفع فرهنگیان محترم کل کشور به تصویب رسانده است، این ها اگر هنر سیاست ورزی دکتر روشنفکر نیست پس چیست و از کجا آمده اند!؟ شگفتا که نویسنده وهن نامه، با اینکه تنها از زبان خود سخن رانده، می نویسد: «موارد بالا نمونه‌ای از اظهارات تکراری مهدی روشنفکر می ‌باشد!!! » اینک، مردم اصیل و فهیم، کلاهتان قاضی، آیا چنین نویسنده ای از سلامت مزاجی و تحلیلی منصفانه برخوردار است؟ در متنی که سر تا دمش را همه می بینند، بالای آن به نماینده محترم سه شهرستان می تازد، و پایین آن می نویسد این ها نمونه سخنان اوست…به مصداق «خود گویی و خود خندی، خود مرد هنرمندی» و اما روشنفکر، همچنان می ماند، به مردم خدمت می کند و تا نفس دارد، از آرمانهای امام و انقلاب و ولایت دست برنخواهد داشت: تا کور شود هر آنکه نتواند دید…
تـاکـجـا بـا هـرجـنـون طـبـعی طرف باید شدن           لـب بـهـم بـنـد و تـهـی ‌کـن ازسـخـن چـین انجمن

اینک تنها از دوستان و خیرخواهان انقلاب خواستارم مراقب این فتنه گری ها و کینه توزی ها باشند، مبادا که تنگ سرخ را به آشوب اصفهان دچار کنند. بهوش باشید هر متن شما می تواند آتشی باشد بر این بحران که عده ای در این مدت مترصد آن بوده اند. می دانیم که این وهن نامه هدفی جز دلسردی یاران انقلاب و مردم شریف بویراحمد، دنا و مارگون از خادم دلسوزشان نبوده و نیست،اما به لطف خدای رحمان ، مردم شریف با وجدان در جای جای سه شهرستان، ارزش های دکتر روشنفکر را کاملا می شناسند و بر سیاس بودن ایشان در تصمیم گیری ها معترفند، و دکتر روشنفکر نیز همّ و غم خویش را در راه اعتلای نظام مقدس و توسعه و پیشرفت دیار مصروف می دارد، از این رو انتظار می رود وجدان های بیدار و بصیر فریب این گونه جو سازی های نخ نما را نخورند و با نگاهی منطقی و با همراهی پویش مردمی ندای وحدت راه را بر توطئه های شوم دگم اندیشان و بدخواهان آبادانی و عمران استان و منطقه ببندند.
و من الله التوفیق
ولی حسن بخشوده دوشنبه هشت آذر ۱۴۰۰