مدیرعامل آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: با برنامه ریزی‌های انجام شده رودخانه‌های استان سنددار می‌شوند. به گزارش پایگاه خبری قلم دنا، رسول فرهادی عصر امروز در نشست با اصحاب رسانه اظهار داشت: سعی کردیم در جلسات متعدد عملکرد شرکت آب منطقه‌ای و پتانسیل منابع آبی استان کهگیلویه و بویراحمد را بیان و به […]

 

مدیرعامل آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: با برنامه ریزی‌های انجام شده رودخانه‌های استان سنددار می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری قلم دنا، رسول فرهادی عصر امروز در نشست با اصحاب رسانه اظهار داشت: سعی کردیم در جلسات متعدد عملکرد شرکت آب منطقه‌ای و پتانسیل منابع آبی استان کهگیلویه و بویراحمد را بیان و به سمع و نظر برسانیم.

وی افزود: شرکت آب منطقه‌ای در راستای خدمت رسانی و مسائل حاکمیتی فعال است و طبق رسالتی که بر عهده داریم سعی کردیم در چند جبهه جهت تحقق اهداف وارد عمل و فعالیت شویم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: مهمترین موضوع تامین منابع اعتباری در راستای اجرای طرح ها در سطح استان است که این موضوع در دو بخش مشارکت بخش خصوصی و مشارکت عمومی و خصوصی در قالب تبصره ماده ۱۹ قابل تحقق است.

سد تنگ سرخ در قالب ماده ۵۶ مجوزهای لازم اخذ شد پیگیری استانداری کهگیلویه و بویراحمد باعث ورود هیئت وزارت کار شد و از این طریق توانستیم در راستای اجرای طرح ها اقدامات موثری صورت بگیرد.

وی گفت: در تبصره ماده ۱۹ سرمایه‌گذاری به صورت خصوصی و مستقیم است که طرح ایجاد نیروگاه برق آبی در سد کوثر یکی از این طرح ها است.

فرهادی خاطرنشان کرد: مطالعات سد سقاوه، آبرسانی به شهرستان لنده و آبرسانی به چهار شهر کهگیلویه اقدامات موثری صورت گرفته است و مطالعات سد سقاوه صورت گرفته و آبرسانی به باشت و طرح سد آبریز و چهار شهر شهرستان کهگیلویه در حال بررسی هستند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: سد آبریز در حوزه آب و نیروی وزارت نیرو کشور قرار دارد و می‌تواند تحولی در شهرستانهای کهگیلویه، لنده و چرام ایجاد کند.

وی بیان کرد: یکی از برنامه های مهم شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد سازگاری با کم آبی است که به اتفاق دستگاههای اجرایی نظیر جهاد کشاورزی، میراث، منابع طبیعی و …. طرح سد آبریز در دستور کار قرار گرفته‌است.

فرهادی افزود: سد آبریز ردیف اجرایی دارد و انتظار داریم مطالعات این طرح تا پایان فروردین سال آینده به پایان برسد و اجرای آن آغاز شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان کهگیلویه یکی دیگر از طرح‌های مهم در استان را پروژه آبرسانی به مناطق باشت، امامزاده جعفر و خان احمد عنوان کرد و گفت: در پروژه خان احمد ایستگاه ثانویه تکمیل شده و اگر مشکل تامین برق برطرف شود تا یکماه آینده تست نهایی می‌شود.

وی افزود: این طرح از طرح‌های جهش تولید است و قرار بود که ۲۹ میلیارد تومان از این محل اعتبارات پروژه های جهش تولید به این پروژه اختصاص داده شود که تاکنون این موضوع محقق نشده‌است.

فرهادی در ادامه از پیشرفت فیزیکی ۳۵ درصدی سد تنگ سرخ خبر داد و گفت: بخشی از مطالبات مردم پرداخت شده است و جهت تکمیل نیازمند تزریق اعتبارات لازم است.

وی تصریح کرد: اجرای سد تنگ سرخ تاثیر بسزایی در تامین آب شرب شهر یاسوج، و روستاهای موجود در مسیر دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: بازدیدهای فنی مربوط با مشارکت سایر دستگاههای اجرایی صورت گرفته و مطالعات سامانه و شبکه این سد در سال آینده به اتمام می‌رسد.

فرهادی در ادامه به فعالیت های شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد در بخش حاکمیتی پرداخت و گفت: در سال ۱۳۹۹ شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد موفق به رفع تصرف ۵۵ هکتار از اراضی در بستر رودخانه‌ها در سطح استان شده است.

وی گفت: تعداد ۹۵ حلقه چاه غیر مجاز در شهرستانهای مختلف استان در سال جاری پلمپ شده و همچنین کار گروهی برای جلوگیری از تخلفات در شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه یکی از اهداف مهم در راستای حفظ بستر و حریم رودخانه‌ها در استان را ثبت سند تک برگ برای بستر رودخانه‌ها عنوان کرد و گفت: قوانین مربوط به این موضوع احصا شده و با همکاری دادگستری، منابع طبیعی و ثبت اسناد در سال آینده محقق خواهد شد.

فرهادی در ادامه به مهم بودن تولید انرژی برق آبی اشاره کرد و گفت: تا قبل از زلزله سی سخت نیروگاههای برق آبی در شهرستان دنا در مدار و فعال بوده که وقوع زلزله باعث ورود خسارات به برخی از زیرساخت‌های این نیروگاهها شده است.