به گزارش پایگاه خبری قلم دنا، آیت الله «سید نصیر حسینی» در دیدار بامدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد و جمعی از نمایندگان عشایر استان، اظهار کرد: عشایر یک جمعیت، قشر مولد و تلاش گری هستند که فرهنگ جامعه و استان ما را حفظ می کنند. نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و […]

 

به گزارش پایگاه خبری قلم دنا، آیت الله «سید نصیر حسینی» در دیدار بامدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد و جمعی از نمایندگان عشایر استان، اظهار کرد: عشایر یک جمعیت، قشر مولد و تلاش گری هستند که فرهنگ جامعه و استان ما را حفظ می کنند.

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد فرهنگ استان کهگیلویه و بویراحمد عشایر را دارای قدمت و باستانی دانست و گفت: این فرهنگ استقلال، عزت و حریت است.

وی با اشاره به اینکه در قدیم الایام بیشتر مردم از جامعه عشایری و کوچ رو بودند، ادامه داد: چادر جامعه عشایری نیز یک کارگاه تولیدی بود و نیازمندی های خود را تامین می کردند.

آیت الله حسینی از عشایر به عنوان قشری تلاش گر یاد کرد و یادآور شد: اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری هم اکنون در بین جامعه عشایری در حال انجام است.

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد ضمن تاکید بر اینکه باید به خدمت و ظرفیت خود متکی باشیم، اضافه کرد: امروز جامعه عشایری این روحیه متکی بودن به خود را به ما تعلیم می دهد.

وی با اشاره به اینکه عشایر حافظ حریت، استقلال، خوداتکایی و اقتصاد مقاومتی است، یادآور شد: حفظ روحیه عشایری بسیار مهم بوده و باید با توجه به فضیلت های عشایر، خدمت به این جامعه را افتخار بدانیم.

آیت الله حسینی با اشاره به اینکه مسئولان و دولت مردان باید جهت رفع مشکلات عشایر و توسعه کارگاه های تولیدی و عشایری تلاش کنند، خاطرنشان کرد: در حوزه اشتغال و تولید با توجه به ظرفیت جامعه عشایری، باید روز به روز بیشتر توسعه پیدا کند.

امام جمعه مرکز کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: عشایر علاوه بر مولد بودن، حافظ فرهنگ غنی، بومی و باستانی ما هستند و نباید این فرهنگ در فرهنگ های دیگر مستهلک شود.

وی با اشاره به اینکه لباس زنان عشایری لباس حجب و حیا بود، گفت: خداوند نیز همین لباس را می خواهد.
آیت الله حسینی فرهنگ عشایر را فرهنگی متعالی دانست که باید حفظ شود و ادامه داد: تشکیل بازارچه فروش محصولات عشایری باید در دستور کار باشد و تولیدات این قشر پرتلاش را به فروش برساند.

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: بازار باید هویت معماری ایرانی، اسلامی و عشایری ما را حفظ کند تا فرهنگ عشایری مضمحل نشود.

گفتنی است، پیگیری بحث امنیت عشایر، جاده های دسترسی عشایری، ارائه تسهیلات به این قشر، پیگیری مسائل بهداشتی و آموزش و پرورش از جمله مواردی بود که نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد خواستار پیگیری مدیرکل امور عشایر و سایر مسئولان در این زمینه شد.

«فضل الله آذرفر» نیز در این نشست ضمن گرامی داشت یاد و خاطره سپهبد «شهید حاج قاسم سلیمانی»، اظهار کرد: ۱۰ درصد جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد را جامعه عشایری تشکیل می دهند و یکی از استان های پیشروی عشایری در کشور هستیم.

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به خدمات ارزنده جامعه عشایری استان، گفت: ۱۷ درصد باغات، ۲۷ درصد محصولات زراعی و گوشت قرمز مورد نیاز جامعه را عشایر تامین می کنند.

وی با بیان اینکه قشر عشایری نیازمندی های بسیاری دارند، ادامه داد: پیگیری مشکلات آموزشی و بهداشتی این قشر در دستور کار قرار گرفته است.

آذرفر به فعالیت های امور عشایر استان در راستای خدمت رسانی به عشایر اشاره کرد و یادآور شد: طبق تفاهم نامه با سازمان آموزش و پرورش و همکاری با نهضت سوادآموزی در تلاش برای رفع مشکلات آموزشی و باسوادی عشایر استان هستیم.

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: طبق تفاهم با دانشگاه علوم پزشکی ۱۳ خانه بهداشت عشایری تا سال آینده راه اندازی می شود و از فرزندان عشایر به عنوان بهورز استفاده خواهد شد.

وی تامین سوخت و آرد عشایر را از اقدام های امور عشایری استان دانست و ادامه داد: امسال حدود ۹ میلیارد ریال تسهیلات برای علوفه و سایر مسائل عشایر در نظر گرفته شد.

آذرفر با اشاره به اینکه در زمینه انرژی های نو نیز کارهای خوبی انجام گرفت، اظهار کرد: امسال تهیه ۹۰۰ پنل خورشیدی را در دستور کار داریم که یک میلیون مبلغ هر پنل توسط عشایر و ۹ میلیون دیگر توسط امور عشایر استان تامین می شود.

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد از دنبال شدن پروژه های عمرانی توسط امور عشایر استان سخن به میان آورد و ادامه داد: بحث آبرسانی به جامعه عشایری و راه های عشایری علی رغم کمبود امکانات را انجام می دهیم.

وی یادآور شد: بازگشایی جاده ها با توجه به صعب العبور بودن مسیر عشایر به ویژه در فصل سرما و اینکه خانواده های عشایری متمرکز نیستند، نیازمند فعالیت مستمر است و با رایزنی با اداره های مختلف همکاری نسبتا خوبی دارند.

آذرفر یکی از مشکلات عشایر را تصرف ایل راه های عشایری دانست و گفت: این مسیرها به وسیله افراد مختلفی تصرف شده که با راه اندازی سامانه ای در سازمان امور عشایر کشور در راستای جلوگیری از این کار اقدام می شود.

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد بحث سوخت رسانی و امنیت را یکی دیگر از مشکلات برشمرد و گفت: می طلبد نیروی انتظامی در کنار سپاه عشایر همکاری لازم را داشته باشد.

وی فروش محصولات عشایری را یکی دیگر از مشکلات عنوان کرد و گفت: با توجه به حضور دلالان این محصولات با کمترین قیمت در بازار به فروش می رسد.

آذرفر با اشاره به تلاش برای راه اندازی بازارچه ای برای فروش محصولات عشایری، گفت: همه باید همکاری لازم را جهت به حداقل رساندن مشکلات جامعه عشایری داشته باشیم.