مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد از تولید یک مگاوات انرژی خورشیدی در این استان با استفاده از نیروگاه های خورشیدی خبرداد. به گزارش پایگاه خبری قلم دنا به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان، ” داود راهزادی ” با بیان این مطلب گفت: حدود یک مگاوات انرژی […]

 

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد از تولید یک مگاوات انرژی خورشیدی در این استان با استفاده از نیروگاه های خورشیدی خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری قلم دنا به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان، ” داود راهزادی ” با بیان این مطلب گفت: حدود یک مگاوات انرژی خورشیدی با مشارکت بخش های دولتی، خصوصی و توزیع پنل در بین عشایر استان، تاکنون انرژی خورشیدی تولید شده است.

وی سهم بخش خصوصی در میزان انرژی تولید شده را ۵۰۰ کیلووات، سهم دستگاههای اجرایی و شرکت خدمات رسانی ۲۸۵ کیلووات ، سهم عشایر ۹۵ کیلووات و سهم پروژه های در دست اجرا نیز ۱۲۰ کیلووات عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: برق تولید شده از نیروگاههای خورشیدی بطور تضمینی از سوی شرکت توانیر از بخش خصوصی خریداری و البته سرمایه گذاران این بخش بایستی با شرکت توزیع نیروی برق استان قرارداد دوطرفه داشته باشند.

راهزادی، قیمت خرید انرژی خورشیدی از یک تا ۲۰ کیلووات را هزار و ۴۰ تومن و از ۲۰ تا ۱۰۰ کیلووات را هم به ازای هر کیلووات ۹۱۰ تومان برشمرد.

وی با بیان اینکه قراردادهای بخش خصوصی با شرکت توانیر ۲۰ ساله بوده و انرژی تولیدی بصورت تضمینی خریداری می شود، خاطرنشان کرد: کاهش آلایندگی، تنوع بخشی به سبد انرژی، اجرای اهداف پدافند غیرعامل و تحقق شعارهای توسعه ای از مهمترین مزایای تولید انرژی خورشیدی است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در برنامه ششم توسعه، پنج هزار مگاوات انرژی خورشیدی با احداث نیروگاه های تجدید پذیر باید تولید و اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد.

راهزادی، ساخت تجهیزات و قطعات نیروگاه های خورشیدی را داخلی ذکر و یادآورشد: تنها قطعه خارجی مورد استفاده در این نیروگاه ها ” این ورتِر ” است.

وی نصب نیروگاههای خورشیدی توسط دستگاههای اجرایی و شرکت های خدمات رسان را از مصوبات دولت یازدهم دانست و تصریح کرد: ۱۲ دستگاه اجرایی و شرکت های خدمات رسان اکنون در استان کهگیلویه و بویراحمد این مصوبه را اجرایی کرده اند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: تولید نیروگاه های خورشیدی نصب شده در این شرکت نیز ۳۰ کیلووات بوده که مورد مصرف داخلی قرار می گیرد.