نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس گفت: پروژه‌های تأمین آب اراضی روستاهای بویراحمد و دنا تعیین تکلیف شود. به گزارش پایگاه خبری قلم دنا، مهدی روشنفکر در نشست مجمع نمایندگان استان کهگیلویه و بویراحمد با وزیر و معاونان وزارت جهاد کشاورزی، اظهار داشت: این استان به لحاظ ویژگی‌ها و تنوع آب و […]

 

نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس گفت: پروژه‌های تأمین آب اراضی روستاهای بویراحمد و دنا تعیین تکلیف شود.

به گزارش پایگاه خبری قلم دنا، مهدی روشنفکر در نشست مجمع نمایندگان استان کهگیلویه و بویراحمد با وزیر و معاونان وزارت جهاد کشاورزی، اظهار داشت: این استان به لحاظ ویژگی‌ها و تنوع آب و هوایی و دارابودن منابع آبی بسیار باارزش دارای ظرفیت‌ها بالقوه فراوانی در بسیاری از زیر بخش‌های مختلف بخش کشاورزی از جمله باغبانی و توسعه باغات در اراضی شیب دار، شیلات و آبزی پروری، دامپروری و تولید گیاهان دارویی است.

وی عنوان کرد: با توجه به آمار بالای بیکاری در این استان و وجود این پتانسیل‌ها می توان با سرمایه گذاری در این زیر بخش‌ها زمینه توسعه این فعالیت‌ها و در نهایت اشتغال بسیار بالا را فراهم کرد.

روشنفکر با اشاره به تهیه سند توسعه گیاهان دارویی در استان و موافقت معاون علمی رئیس جمهور، ادامه داد: ضروری است استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان پایلوت تولید گیاهان دارویی در کشور معرفی و برای تکمیل زنجیره تولید و ایجاد صنایع فرآوری و جلوگیری از خام فروشی این محصولات تسهیلات ویژه در اختیار متقاضیان قرار گیرد و مشوق‌های لازم برای سرمایه گذاری در این بخش ایجاد شود.

وی بیان کرد: تأمین اعتبار برای اجرای شبکه ۳ پتانسیل‌ها و پروژه‌های در دست اجرا در سطح استان که شامل پروژه‌های تأمین آب اراضی روستاهای بن زرد ، گندی خوری ،توت نده، احمد غریب، سمرون، دشتک میمند، دروهان و نقاره خانه و تامین اعتبار لازم برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری(شبکه ۴) در این اراضی و ایجاد سدهای خاکی به میزان حدود ۱۰ هزار هکتار به مبلغ یک هزار میلیارد ریال که با بهره برداری از این پروژه‌‍ها می توان زمینه اشتغال بیش از ۳۰۰۰ نفر را بصورت مستقیم فراهم کرد.

روشنفکر خاطرنشان کرد: با توجه به وجود بیش از ۲۰ هزار هکتار اراضی مستعد برای توسعه باغات در اراضی شیب‌دار در شهرستان‌های سردسیری استان اعتبار لازم تخصیص داده شود و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور همکاری لازم را در این زمینه داشته باشد و با عنایت به حجم بالای روان آب‌های در این استان و حفظ اراضی مستعد و با ارزش کشاورزی و تغذیه آبخوان‌ها اعتبارات لازم برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری تخصیص داده شود.

وی ادامه داد: با توجه به مشکلات بسیار زیاد مردم این استان در زمینه تداخل اراضی منابع ملی با اراضی زراعی آیین نامه اجرایی ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید ( رفع تداخلات اراضی منابع ملی و دولتی و اشخاص) به سازمان جهاد کشاورزی استان اعلام ولی متاسفانه بدلیل سهل انگاری این قانون بسیار باارزش برای حل مشکلات کشاورزان به خوبی اجرا نشده و روند فرسایشی و حرکت لاک پشتی را طی می‌کند تا جایی که در شهرستان دنا حتی یک پلاک به مرحله اجرایی نرسیده درصورتی‌که با اجرای به موقع و سریع این قانون و بکارگیری نیرو و امکانات موجود می‌توان بسیاری از مشکلات کشاورزان این منطقه را یکبار برای همیشه برطرف کرد.

نماینده مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون قطب باغبانی استان و جنوب کشور بوده متاسفانه باغداران منطقه مجبور هستند که محصولات خود را با قیمت پایین به فروش برسانند، در صورتیکه با احداث صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی از قبیل احداث سردخانه و ایجاد کارخانه چیپس میوه و صنایع وابسته می‌توان به باغداران منطقه کمک کرد.

روشنفکر با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد واحدهای پرواربندی بره، ۵۰ درصد پرواربندی گوساله، ۴۰ درصد مرغداری‌های گوشتی و۳۰ درصد گاوداری های صنعتی استان غیر فعال و راکد هستند، افزود: تاکنون جهاد کشاورزی برنامه مدون و پیگیری خاصی برای فعال کردن این واحدها نداشته و از ظرفیت این واحدها برای تولید و ایجاد اشتغال توجه نشده است.

حجت‌الاسلام سید محمد موحد نماینده کهگیلویه، بهمئی، لنده و چرام با اشاره به پروژه‌های نیمه تمام در بخش آب و خاک در این حوزه انتخابیه، گفت: انتظار می‌رود وزیر جهادکشاورزی در زمینه تخصیص اعتبار از محل منابع متمرکز برای تسریع در روند اجرایی این پروژه‌ها همکاری کند.

به گزارش قلم دنا، در این نشست مقرر شد هیئتی متشکل از بخش‌های مختلف وزارت جهاد کشاورزی برای بررسی مسائل و مشکلات حوزه کشاورزی عازم کهگیلویه و بویراحمد شده و با حضور مجمع نمایندگان و مسئولان و متولیان امر بررسی‌های لازم صورت گیرد.