طرح نهایی تغذیه مصنوعی و کنترل سیلاب دشت ممبی شهرستان بهمئی تا ۳ ماه آینده تکمیل و به بهره برداری می‌رسد. به گزارش پایگاه خبری قلم دنا، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان همزمان با آغاز عملیات اجرائی این طرح با تاکید بر اهمیت اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی و در دست اجرا […]

 

طرح نهایی تغذیه مصنوعی و کنترل سیلاب دشت ممبی شهرستان بهمئی تا ۳ ماه آینده تکمیل و به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری قلم دنا، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان همزمان با آغاز عملیات اجرائی این طرح با تاکید بر اهمیت اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی و در دست اجرا بودنِ طرح‌های سازه‌ای و عمرانی در این زمینه گفت: با اجرای طرحِ تغذیه مصنوعی و کنترل سیلاب، ۳ میلیون متر مکعب آب به سفره‌های زیر زمینی دشت ممبی در شهرستان بهمئی تزریق می‌شود و شرکت آب منطقه‌ای استان از همه توان اجرایی خود برای تکمیل، توسعه و بهره برداری مفید این طرح‌ها استفاده می‌کند.

رسول فرهادی بر ضرورت پیگیری اقدامات غیر سازه‌ای منابع آب به ویژه طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی در کنار طرح‌های سازه‌ای از جمله طرح احداث سد‌های مختلف از جمله سد سرآسیاب یوسفی و قلات و تغذیه مصنوعی ممبی تاکید کرد و افزود: هدف از اجرای این طرح حفظ پوشش گیاهی، کنترل ریزد گردها، بهبود راندمان سفره‌های آب زیر زمینی و تغذیه منابع، ذخیره سیلاب‌ها و جلوگیری از هدر رفت روان آب‌ها است.

وی با بیان اینکه مبلغ ۶۵ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و تملک دارائی‌های استان برای اجرای این طرح تامین شده است گفت: برای تکمیل این طرح ۳۵ میلیارد ریال اعتبار دیگر مورد نیاز است.

فرهادی افزود: این طرح شامل یک بند انحرافی بتونی به طول ۶۴ متر و ارتفاع از روی سیل سه و نیم متر است که با هدف کنترل سیلاب و تغذیه مصنوعی و برای تامین آب شرب دام بهره برداران و ساکنان عرصه‌های طبیعی محدوده این طرح ساخته می‌شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: پیش بینی می‌شود براساس قرارداد‌های منعقد شده با پیمانکار تا سه ماه آینده این طرح به بهره برداری برسد.