بنا بر نتایج یک تحقیق، داروی مالاریا احتمال مرگ مبتلایان به کووید-۱۹ را افزایش می‌دهد. ترامپ از این دارو برای پیشگیری استفاده می‌کند. برزیل آن را برای درمان عفونت ریوی توصیه کرده و بریتانیا مقدار زیادی از آن خریده است.

به گزارش قلم دنا؛ نتایج یک تحقیق گسترده بر انواع داروهایی که تا به حال برای درمان مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ توصیه شده‌اند نشان می‌دهد که استفاده از داروهای درمان مالاریا، احتمال مرگ و میر مبتلایان به کووید-۱۹ را افزایش می‌دهد. ماندیپ مهرا از اعضای تیم پژوهش بیمارستان دانشگاه هاروارد در بوستون آمریکا می‌گوید، استفاده از داروی هیدروکسی کلروکین و کلروکین نه تنها هیچ تاثیری در بهبود وضع بیماران کرونایی نشان نداده، بلکه خطر مرگ را در آنها افزایش داده‌ و در عین حال به آریتمی قلبی (نامنظم شدن ضربان قلب) منجر گشته‌ است.

تیم پژوهشگران دانشگاه هاروارد و محققان مرکز قلب بیمارستان دانشگاه زوریخ در نتیجه پژوهش‌هایی که روز جمعه ۲ خرداد در مجله علمی “لنست” (The Lancet) منتشر شد، داده‌های ۹۶ هزار بیمار کرونایی را از بیمارستان‌های سراسر جهان بررسی کرده‌اند.

آنها چهار گروه را بررسی کرده‌اند که به آنها هر کدام از این داروها یا ترکیبی از آنها داده است؛ به گروه اول هیدروکسی کلروکین، به گروه دوم کلروکین، به گروه سوم ترکیبی از این دو همراه با آنتی‌بیوتیک. به گروه چهارم هم هیچیک از این دو دارو داده نشده است.

نرخ مرگ در گروه آخر نه درصد، در میان بیمارانی کرونایی که به آنها هیدروکسی کلروکین داده شده ۱۸ درصد، کلروکین ۴/ ۱۶ درصد، و در گروهی که از ترکیب این دو دارو همراه با آنتی‌بیوتیک استفاده شده ۸/ ۲۳ درصد بوده است.

به عبارتی نرخ مرگ در میان بیماران کرونایی که برای درمان آنها از داروهای ضد مالاریا استفاده شده تا حدود ۴۵ درصد بالاتر رفته است. فرانک روشیتسکا، رئیس بخش کاردیولوگی بیمارستان زوریخ می‌گوید، استفاده از داروی مالاریا به ویژه برای بیمارانی که از بیماری آریتمی قلبی رنج می‌برند، بسیار خطرناک است و حتی در صورت نجات از کرونا باعث آسیب‌های جدی به قلب شده است.

داروهای هیدروکسی کلروکین یا کلروکین سال‌هاست که برای درمان مالاریا استفاده می‌شوند. به ویژه کلروکین اثرات جانبی بسیاری دارد و مطلقا برای درمان بیماران کرونایی توصیه نمی‌شود. اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اخیرا گفته است که برای پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ شخصا از هیدروکسی کلروکین استفاده می‌کند و توجهی به توصیه های ادارات بهداشتی آمریکا نمی‌ کند.

دولت برزیل حتی فراتر رفته و استفاده از دو داروی یادشده را برای تمامی بیماران مبتلا به عفونت‌های ریوی توصیه کرده است. بریتانیا نیز اخیرا ۳۵ میلیون پوند برای خرید هیدروکسی کلروکین هزینه کرده است.