نشست ستاد تنظیم بازار استان کهگیلویه و بویراحمد امروز ( سه شنبه ۲ اردیبهشت ماه ۹۹) به ریاست حسین کلانتری استاندار در ساختمان دولت استانداری برگزار شد که در این نشست موضوعات مختلفی از جمله کالاهای اساسی مورد نیاز مردم ( مرغ، گوشت، شکر، گندم و …) و نحوه توزیع آنها، میوه و ویروس […]

 

نشست ستاد تنظیم بازار استان کهگیلویه و بویراحمد امروز ( سه شنبه ۲ اردیبهشت ماه ۹۹) به ریاست حسین کلانتری استاندار در ساختمان دولت استانداری برگزار شد که در این نشست موضوعات مختلفی از جمله کالاهای اساسی مورد نیاز مردم ( مرغ، گوشت، شکر، گندم و …) و نحوه توزیع آنها، میوه و ویروس کرونا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای جلسه پیرامون موضوع مرغ، گوشت قرمز و برنج صحبت‌هایی انجام گرفت.

سالار حسین پور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد در این نشست با تبریک سالروز تشکیل سپاه پاسداران، به تشریح کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در انبارها پرداخت و گفت: هزار و ۵۵۲ تن برنج، ۷۹۸ تن شکر، ۲۲۴ تن گوشت مرغ منجمد، و ۱۲۴ تن گوشت منجمد گوساله در انبارهای استان موجود است.

وی در ادامه به سایر کالاهای موجود در انبارهای استان از جمله؛ خرما، روغن و… اشاره کرد و گفت: این کالاها بر اساس درصد جمعیت شهرستان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد توزیع و تقسیم می‌شوند.
وی گفت: هر کیسه برنج ۱۰ کیلویی ۸۰ هزار تومان و هر بسته یک کیلویی شکر ۵۹۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

وی قیمت هر کیلو گوشت قرمز منجمد در بازار استان را هم اکنون ۴۲ هزار تومان و مرغ منجمد را هم کیلویی ۱۲ هزار تومان عنوان کرد.

حسین پور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد به نحوه توزیع برنج و شکر به دلیل کمبودهایی که وجود دارد، اشاره کرد و پیشنهاد داد: می‌توانیم از ظرفیت دستگاه‌ها در راستای کمک‌های مؤمنانه و فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای توزیع برنج استفاده کنیم. و از این طریق می‌توانیم جلوی تجمع‌های احتمالی جهت خرید برنج را بگیریم.

وی قیمت فعلی هر کیلو مرغ گرم در بازار استان را حدود ۱۰ هزار تومان عنوان کرد و همچنین گفت: در ماه رمضان از نظر تامین گوشت مرغ هیچ گونه کمبودی وجود نخواهد داشت.

همچنین در این جلسه قیمت هر کیلو گوشت قرمز منجمد در استان ۴۰ هزار تومان مصوب شد که از این به بعد گوشت کیلویی ۴۰ هزار تومان بفروش برسد.

در ادامه این نشست سید حشمت الله صمیمی دوست معاون امور اقتصادی استاندار گفت: در استان ۸۶۷ هزار عدد ژل تاکنون توزیع شده و همچنین ۷۷ هزار لیتر الکل در استان تولید شده که علاوه بر نیاز کهگیلویه و بویراحمد به استان های دیگر ژل و الکل صادر شده است.

صمیمی دوست در ادامه به کنترل گرانی قیمت میوه در بازار استان کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: در بعضی روزها قیمت پیاز ۱۰ هزار تومان و ۸ هزار تومان به فروش می‌رسید که برای این که قیمت پیاز در استان متعادل شود تعاون روستایی اقدام به خرید پیاز از جیرفت کرد و اکنون در همان غرفه‌های شب عید توزیع می‌شود و موجب شد تا قیمت پیاز به ۴ تا ۵ هزار تومان کاهش یابد که در صورت نیاز برای بقیه محصولات از جمله گوجه هم چنین کاری انجام می‌دهیم.

بنا به گفته صمیمی دوست، پاتک تعاون روستایی به گران فروشان باعث شد تا قیمت پیاز به حد زیادی کاهش پیدا کند.

به گزارش قلم دنا،همچنین در این نشست به یکی از اقدامات خوب با همکاری شهرداری در توزیع میوه شب عید اشاره شد که این کار تداوم یافت و تا همین دیروز میوه شب عید توزیع می‌شد.

یکی از پیشنهادت جلسه این بود که اقلام مورد نیاز مردم در ماه رمضان با همکاری تعاون روستایی توزیع شود تا این اقلام و کالاهای ضروری به دست مردم روستایی هم برسد و فقط شهری‌ها از این کالاها بهره‌مند نشوند. پیشنهادی که با رأی اکثریت به تصویب رسید.

در ادامه این جلسه برخی از مدیران به بیان نقطه نظرات خود پرداختند که الیاس تاج الدینی رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ما هیچ مشکلی برای تأمین مرغ استان نداریم.

همچنین صداقت مدیر غله کهگیلویه و بویراحمد گفت: ما برای سه ماه آینده گندم در انبارهایمان ذخیره داریم.

بانشی معاون شبکه بهداشت علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد در این جلسه بیان کرد: هنگام توزیع کالاهای اساسی باید از تجمع‌های مردم جلوگیری و باید کاری کرد که در ایام ماه مبارک رمضان از پخت و توزیع نذری جلوگیری شود.

در ادامه حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد به جمع موضوعات مختلف این جلسه پرداخت و با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی در دوره شیوع کرونا اظهار کرد: وقتی که عملکرد نظام را مقایسه می‌کنیم فاصله زیادی با ابرقدرت‌ها داشته‌ایم و متوجه می‌شوند عناصری در ایران داریم که روی آن محاسبه نمی‌کنند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای مثال در ۱۳ به دری که سال گذشته داشتیم هزاران نفر شرکت کردند اما در این سال مردم بیرون نرفتند که نشان دهند حضور مردم است و همکاری آن‌ها ستودنی بود.

وی با بیان تدبیری که رهبری در تخصیص مبلغی از صندوق توسعه ملی برای کمک به اقشار آسیب‌پذیر و تامین نیازمندی ها داشتند افزود: کالاها باید به شکل مناسب هم از نظر قیمت و کیفیت و سلامت عرضه شود و مانعی در پیش رو نباشد و مانعی در پیش رو نباشد و برای تامین کارها تجمعی نداشته باشند.

استاندار در ادامه با بیان این که در همه شهرستان‌ها باید جلسه تنظیم بازار صورت بگیرد افزود: اولویت ما فروش اینترنتی و توزیع کالا بدون واسطه است بدون این که تجمعی ایجاد شود درصدی از مردم آمادگی این کار را دارند و فضا آرامتر می‌شود و سبک‌سازی در توزیع کالا صورت می شود.

وی گفت: واحدهایی که فروش اینترنتی داشته باشند مورد حمایت معنادار قرار بگیرد و در کمیسیون تنظیم بازار استان این موضوع را به دقت زیر نظر خواهیم داشت.

کلانتری گفت: در یاسوج باید شبکه توزیع کالاها بیشتر شود و به فروشندگان مجاز این حق داده شود که هدف اصلی ما این است که تجمع کمتر صورت گیرد و اگر واحدی در جایی تجمع در آن صورت گیرد از سوی تعزیرات بسته شود و همه دستگاه‌ها باید کمک کنند و دستگاه‌هایی مثل شهرداری کمک کنند نظارت‌ها باید شکل گیرد و جامعه روستایی و عشایری همه باید با سازکاری دیده شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تبریک ماه مبارک رمضان تصریح کرد: هیچ گونه سفره نذری و افطاری در استان کهگیلویه و بویراحمد شکل نگیرد چون سلامت مردم مهم است و هیچ گونه آشپزخانه عمومی نباید شکل بگیرد و سفره افطاری دولتی هم نداریم تا این زنجیره انتقال بیماری قطع شود.

وی افزود: ویروس کرونا دنیا را گرفته و استان و کشور ما هم درگیر شده وزن دانشگاه‌ها را که نگاه کنیم خیلی‌ها اعتبار بین المللی دارند و مردم برخی کشورها در این بیمارستان‌های استان‌ها درمان می‌کنند و بهترین هیات علمی دارند اما دانشگاه ما نوپا و جوان است که اتفاقی خوب با کمک مردم و مسوولان شکل گرفت و غربالگری خوبی انجام گرفته است.

استاندار استان گفت: بیماریابی گسترده و نمونه‌گیری وسیع و هدفمند صورت گرفته با مدلی جدید اقدام کردیم تا جلوگیری از انتقال و شیوع کنیم به بیماریابی روی آوردیم و اتفاق عجیبی رخ داده بعضی‌ها متوجه نیستند که این ارزش به استان بر می‌گردد و باید حب و بغض‌های شخصی و گروهی کنار گذاشته شود.

کلانتری افزود: به مجموعه دوستان دانشگاه گفتیم که چرا این کار را به وزارت بهداشت منتقل نکردید، زیرا خودشان گفتند، شگفت زده شدیم، دانشگاه زنجان دانشگاه پایلوت کشور است. جمعیت آن‌ها را که نگاه کنید هنوز که هنوز است به اندازه ما تست نگرفته‌اند اما بعضی‌ها در استان ۱۸۰ درجه برعکس حرف می‌زنند.

وی گفت: تا این که حریرچی دوباره در شبکه خبر موفقیت استان ما را اعلام کرده که نباید این افتخار را کم رنگ کرد انگار بعضی‌ها دوست دارند که ما ۵۰ تا کشته بدهیم اما اکثریت خبرنگاران ما حمایت کردند منکر مشکلات نیستیم ضعف‌ها را تذکر دهید و قوت‌ها را برجسته کنید در حالی که مردم ۲ ماه تحمل کردند نباید این گونه باشد.

وی گفت: تست‌هایی که در شهرستان کهگیلویه بوده‌اند از یکی از استان ها بیشتر است یعنی از ۱۰۰۰ تا تنها ۵۰ تا مثبت بوده که خانوادگی بوده و الان آن‌ها در قرنطینه هستند و یکی فقط بستری است آیا نباید از آن‌ها قدردانی کرد.

این مسؤول خاطرنشان کرد: برخی که بد قلم می‌زنند یادشان باشد که روی اعصاب مردم راه نروند و ناامیدی ایجاد نکنند چرا اقدامات انجام شده فراتر از تصور بوده است.